Bundeva hokaido, PG Vozar (organska)
380.00 рсд
CENA ISKAZANA ZA 1 kg.
Prosečna težina 1 kg.
Hokaido bundeva je dobar izvor vlakana i pomaže u sprečavanju i rešavanju problema sa zatvorom. Sadrži mnogo beta-karotena, koji pomaže u poboljšanju vida kao i antioksidanse i vitamin C za jačanje imuniteta.
Organska tikva sa poljoprivrednog gazdinstva Vozar, kao izvor kalijuma koji doprinosi zdravlju srca fantastična je namirnica kako za odrasle, tako i za vaše mališane.
Naziv hokaido bundeve dolazi od njenog porekla – ostrva Hokkaido u Japanu. Ostrvljani ove zemlje su počeli sa uzgajanjem ove bundeve krajem 19. veka. Tek u poslednjih 20 godina, hokaido bundeve su počele da se uzgajaju i u Evropi i poslate su veoma popularno povrće, naročito u jesenjem periodu.
Hokaido bundeve su manje od drugih bundeva, obično su oko 1-2 kg pa su stoga idealne za manja domaćinstva. Osim toga, hokaido bundeve se lako i brzo pripremaju jer se mogu jesti sa korom.
Hokaido bundeva impresionirala je mnoge ljude svojim pomalo orašastim, pomalo kestenjastim ukusom i sočnom pulpom sa malo vlakana. Čvrsto, ukusno narandžasto-crveno meso hokaido bundeve izuzetno je bogato nutrijentima. To je zato što sadrži manje vode od ostalih bundeva. Kao i sve druge vrste tikvi, Hokaido bundeva takođe stimuliše aktivnost bubrega i bešike. U kombinaciji sa niskim sadržajem masti, ovo je čini idealnim jesenjim povrćem za one koji paze na svoju figuru.
Narandžasto-crvena boja proističe iz bogatstva beta-karotena, koga naše telo pretvara u vitamin A (važan za dobar vid, kožu i kosu). 100g hokaido bundeve pokriva oko 1/3 preporučenog dnevnog unosa beta-karotena. Ako jedete i koru bundeve Hokaido, unećete još više beta-karotena. Osim toga, hokaido bundeva takođe ima značajne količine vitamina B1, B2 i B6, vitamina C i E, folne kiseline, magnezijuma, gvožđa i fosfora.
Nutritivne vrednosti hokaido bundeve na 100g:
- Kalorije 26
- Proteini 1,7 g
- Masti 0,6 g
- Ugljeni hidrati 5,5 g
- Dijetalna vlakna 2,6 g
Iako se može jesti sa korom, ona ponekad može biti malo tvrda. Najbolje je otvoriti bundevu velikim, oštrim nožem, kašikom očistiti unutrašnje semenke a zatim iseći bundevu na kriške ili kockice. Ukoliko je narendate, time ćete ubrzati i skratiti vreme pripreme. Ovo može biti veoma zgodno kod pripreme supa, kaša, rižota ili čak pita od bundeve. Rendanu bundevu možete dodati u salatu i jesti je sirovu. Budući da je hokaido bundeva lako svarljiva i pomalo slatkog ukusa, može biti savršena i za pripremu domaće kašice za bebe ili pirea od bundeve i krompira sa kobasicom za malo stariju decu.
Sa hokaido bundevom možete napraviti gotovo sve: supu, pire, priloge ili vegetarijanska glavna jela, pa čak i hleb. Odličnog je ukusa bez obzira na način pripreme – kuvana, pečena, pržena ili dinstana.
PREDLOG RECEPTA
Sastojci: 500g kora za pitu, oko 1kg rendane bundeve, šećer i griz, ulje, orasi, šećer u prahu, cimet.
Krupno narendati bundevu. Razdeliti pakovanje kora tako da za svaku rolnicu budu spremne 3 kore. Prvu koru pouljiti; drugu koru pouljiti i posuti šakom mlevenih oraha i šećerom po ukusu; na treću koru rasporediti rendanu bundevu i posuti sa 2 kašike griza, šećerom i cimetom po želji. Saviti krajeve kora (oko 2 cm) na unutra da fil ne bi ispadao, pa čvrsto urolati. Ponoviti postupak dok se ne potroše sve kore, pa poređati rolnice pita u pleh obložen paiprom za pečenje. Uvijene pite premazati sa malo ulja i peći, u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C, dok ne porumene. Kad bude gotovo, prekriti čistom suvom krpom i ostaviti da se malo prohladi. Po želji posuti prah šećerom sa vanilom.
PREDLOG RECEPTA ZA BEBE
Pire od hokaido bundeve
Obložite pleh papirom za pečenje i uključite rernu na 190°C da se zagreje dok pripremate bundevu. Prepolovite bundevu i očistite je od semenki i žila (ne morate da uklonite baš sve žile, one će se posle lepo ispasirati zajedno sa ostatkom bundeve). Isecite bundevu na manje komade i položite u pleh, korom okrenutom nadole. Ubacite bundevu u rernu i pecite 45-50 minuta. Kad omekša izvadite iz rerne, ostavite malo da se ohladi pa uklonite koru. Ubacite pečenu bundevu u blender, dodajte malo timijana i blendajte minut-dva, postepeno dodajući tečnost dok ne dobijete željenu gustinu. Poslužite odmah iili zamrznite za kasnije.
Pire od bundeve se može jesti samostalno ili pomešati sa drugim sastojcima kao što su: pire od jabuka, pire od šargarepe, pire od običnog ili slatkog krompira, ovsena kaša, kvinoja, pirinač, jogurt, piletina.
Isprobajte različite biljke i začine da biste dobili drugačije ukuse. Dodajte malo cimeta, karanfilića, đumbira i muškatnog oraščića za ukusan slatki pire (pomešan sa jogurtom, jabukom, ovsenom kašom itd.) ili dodajte malo timijana, ruzmarina, kima ili kurkume za slani pire (pomešan sa šargarepom, krompirom, piletinom, pirinač itd).
Related products
-
Tikva (organska)
290.00 рсд -
Jabuka, PG Đukić (organska)
550.00 рсд -
Organska jagoda, osmotski sušena 80g
410.00 рсд